Mikšíkův statek

 Mikšíkův statek se řadí mezi největší v obci Trstěnice u Litomyšle a jeho umístění na pozemku je datováno už od roku 1839. Je to zděná usedlost lichoběžného půdorysu, všechny jeho čtyři strany tvoří obytné nebo hospodářské prostory. Jsou zde dvě obytné jednotky – velká, kde přebýval mladý hospodář s rodinou na severní straně a výměnek v jižní části, kde se na stará kolena stěhovali rodiče. Východní i západní strany tvoří chlévy a stáje. Statek má dvě brány a je tedy průjezdný napříč. Západní část je dvoupatrová s pavlačí ze které je možno vstoupit do sýpky. 

Ke statku patřil a nyní znovu patří sad, který obnovujeme. Východně od statku stojí kamenná stodola a dále za ní je louka. Ke statku původně patřily ještě polnosti a les, které dodnes patří původním majitelům (byly jim navráceny v restituci). 

Jak již bylo řečeno, velký sad jsme obnovili. Jediné původní stromy zůstaly v malém sadu v předzahrádce, jsou to letité švestky, které nám dodnes dávají sladké plody. Do velkého sadu jsme vysázeli staré odrůdy jabloní, hrušní a slív. V úplně nejsevernější části sadu máme zahrádku. Také jsme zde usadili dominantu pozemku, polygonální stodolu, která zde byla transferovaná z vedlejší obce Čistá a dřevěnou sušárnu na ovoce z Budislavi. Obě stavby spolu se stavením tvoří takové malé živé muzeum v přírodě. Avšak u nás nemá místo nic, co není k užitku. Veškeré budovy a vybavení jsou plně funkční a slouží ať už k ukázkám řemesel nebo přímo k pracím, které jsou občas i dnes ještě potřeba vykonávat. Zajímavostí je, že zde kdysi podobná stodola stála, přesně v místě, kde je nyní tato transferovaná. 

Více odborného textu zde: Usedlost a Polygonální stodola

web Mikšíkova statku (ve výstavbě): www.miksikuvstatek.cz nebo FB: @miksikuvstatek

 

Tady je Mikšíkovo… nebo koho vlastně?

 Ze zdejší Žroutovy kroniky víme, že se na statku střídalo plno hospodářů a to proto, že se zdejším hospodářům rodily více dcery, než synové a tak se do domu nový hospodář povětšinou přiženil. Mezi mnoha jmény můžeme najít i příjemní Kmošek, jehož jméno bylo dokonce vyryto i do trámu v krovu. Ten dal statku podobu, jakou ji vidíme dnes. Pak se tu objevil i Mikšík – dobrý a hodný hospodář, po kterém se statku přezdívá dodnes. To je totiž taková místní specialita – lidem se zde málokdy říká svým pravým jménem, většina má svou přezdívku, a mnohdy navíc ne jednu, ale rovnou třeba dvě. Je to i proto, že je zde plno rodin se stejným příjmením, tak aby se v tom dalo lépe vyznat… jenomže člověku, jako jsem já, která se sem přistěhovala a sotva zná pravá jména, dělají tyto přezdívky mnohdy zmatek v hlavě, protože pak nakonec nevím, o kom je řeč. Takže nám se zde říká Mikšíkovi, podle statku a například sousedovic domu se říká „Trajdákovo“ a chaloupce pod námi „U Skaláků“ ačkoli tam žádní Skalákovi nežili, ale chaloupka je u skály, tak proto. 

Posledním jménem, které zde působilo jako hospodářovo, byl Vejda. Hospodáře Vejdu odvedli komunisté, protože to byl také šikovný, úspěšný a velký hospodář a samozřejmě se nechtěl přizpůsobit režimu. A tady začíná pohnutá historie statku. Jeden den jej zavřeli a do druhého dne se musela odstěhovat jeho manželka se zbytkem rodiny. Žena celou tu noc, po které měli dům opustit, běhala po sousedech a ukládala u nich věci, které nechtěla, aby padly do rukou nastávajícím majitelům. S sebou si totiž směla vzít jen to, co mohla naložit na žebřiňák. V tu dobu bydleli v podnájmu v chaloupce „U Skaláků“ Zandlerovi, jejichž tehdá desetiletý syn Josef je našim současným váženým přítelem a vyprávěl nám, jak měli síň i ostatní místnosti plnou věcí, že se tam ani hnout nedalo. Jeho manželka Marta nám zase vyprávěla, jak to ráno sledovali kolem jejich domu projíždějící žebřiňák tažený koněm a na něm paní Vejdová se svými dvěma dcerami. Smutné. Když mi to vyprávěla, měla oči zalité slzami a já si to v tu chvíli dokázala živě představit – klapot kopyt, drnčení žebřiňáku… a nic víc. Vystěhovali je do podhůří Orlických hor. 

A tak se z Mikšíkova statku stal prasečák. V bytě ještě nějakou dobu bydleli různé rodiny a různí lidé, kteří zde samozřejmě pracovali u zvířat. Prasata se chovala ve zděné stodole a v chlévech a maštali. Po skončení doby komunistické byly pozemky i stavení navráceny původním majitelům, kteří pomalu už chátrající statek prodali paní Benešové – podnikatelce, která navázala na chov prasat. Rozšířila chlévy až do světnice, kde zřídila porodnu. Za oběť padla i chlebová pec. 

Když jsme od paní Benešové statek kupovali, už asi pět let tady nehospodařila. Bylo to roku 2015, zanedlouho se nám měl narodit Ondra a na statek se opět vrací hospodář a známé jméno Kmošek. 

 Mikšíkův statek … a my, Kmoškovi

 Ze stavení se pomalu stávala ruina. Paní Benešová už je paní v letech a má dost starostí se svým vlastním domem, natož aby se ještě starala statek takovýchto rozměrů. Nad oběma obytnými částmi se propadala střecha, horší to bylo nad tou větší, severní částí. Tady úplně chyběl komín, kus střechy byl propadlý skrz strop až do kuchyně. Přes listy mladé břízky by se odtud daly pozorovat hvězdy. Já jsem tenkrát byla těhotná a ani jsem se nemohla do všech částí podívat – kvůli bezpečnosti. Ale přesto na nás dům dýchl svou atmosférou, volal na nás, že nás chce. Zajímavé je, že paní Benešova neměla v úmyslu dům prodat, ale jsme přesvědčení, že kdyby nás tehdy odmítla, střecha by spadla úplně a už by jej jako stavení neprodala. 

 

Koupili jsme od ní statek a kamennou stodolu. Sad a louku jsme koupili od původních majitelů. Paní Vejdová už samozřejmě nežije, ale žije její dcera. Pozemky ale patří už další dceři, tedy vnučce paní Vejdové a její rodině. Také neměli v úmyslu nic prodat, už z toho důvodu, že se jim zčista jasna ozvou cizí lidé a žádají je o koupi pozemku, se kterým měli ještě plány. Nakonec ale vše dopadlo dobře a vlastně v prospěch obou stran. My jsme získali pozemky, na kterých můžeme žít a hospodařit, jim se dostává určité satisfakce, že se na místo, kde žili jejich předci, vrátil normální život a co víc, že se to tady snažíme vrátit do podoby, jaká tomu náleží. Jak stavební, tak funkční. A nás to velice těší, když se za námi přijedou podívat a vidíme v jejich očích radost z toho, jak to tady rok od roku vypadá lépe a lépe. 

A tak tu začínáme hospodařit. Na statek se stěhujeme, když bylo Aničce přibližně půl roku. Bylo to na podzim 2017. Svůj život na statku jsme začali na výměnku – nejprve jsme opravili tu menší část, abychom se mohli vrhnout na tu větší (která je asi třikrát větší… a nebo je výměnek třikrát menší?). Dnes, když vstoupím do výměnku, tak si říkám, jak jsme se tehdy do té mále místnůstky s manželskou postelí, dvěma postýlkami, skříní, stolem, knihovnou a kamny vešli? Vešli. A bylo nám dobře. Ale se třemi dětmi by to bylo už na pováženou :). V tu dobu jsme tu už měli kozy, slepice, psa a koťata. A makali jsme na stavbě. Maruška se narodila už do velkého, stěhovali jsme se v červenci 2018. 

K našim pozemkům jsme za čas přikoupili ještě stráň pod domem, která k němu původně patřila také a v ní jsme objevili pozůstatky ovocných stromů. Po pročištění a prokácení začaly některé jabloně znovu plodit. Dostaly nový impulz k životu. Stráně se chystáme zkultivovat a udělat z nich pastevecké sady. Prostředkem tohoto příkrého pozemku vede široká, kamennou zídkou lemovaná příjezdová cesta. Odspoda přímo k bráně. K této cestě se váže také plno příhod a zážitků. Například v zimě se zde chodilo sáňkovat. Nebo se zde po sázce předháněli traktoristé, který cestu vyjede až nahoru. Nebo jak sedávali nad strání na lavičce místní a vyhrávali na harmoniku a zpívali a povídali si. 

Plno místních lidí, kteří přijdou na nějakou naši akci, chodili na statek, jakožto ještě prasečák, pracovat. Dnes zvědavě nahlížejí za vrata, jak to tady dnes vypadá a my je rádi do dvora pustíme, aby se podívali a zavzpomínali. Občas se dozvíme nějakou zajímavost. Dokonce i Vojtovi rodiče se tady coby zootechnici na nějakých směnách vystřídali. Všichni to na Mikšíkově statku znali. Občas se na našem prahu objeví někdo, kdo si tady třeba chodíval s kamarády hrát nebo kdo tu má nějaké jiné vzpomínky. Nedávno tu byla rodina, která tady bydlela právě v době minulého režimu. Jako pracovníci u zvířat. 

To mě na tom baví. Ten dům má historii, lidé mají vzpomínky. Kolik životů a generací tudy proběhlo. A kolik ještě proběhne. Budujeme tady viditelnou stopu a žijeme plný a krásný život. I když nejsme dokonalí hospodáři. A zatím to tak nějak lepíme dohromady a hledáme ideální cestu. Ale už teď ukazujeme, jak se kdysi žilo, co nám z těch životů zůstalo a jak to můžeme využít dnes i v příštích dobách. Myslím, že se mnoho lidí vrací k původním myšlenkám tradičního života, protože jim, stejně jako nám, dochází, že to takovým tempem dále nepůjde a že ty znalosti budeme potřebovat. 

Pořádáme různé řemeslné kurzy pro děti i dospělé a budeme je dále rozvíjet a rozšiřovat. Myslím, že tudy naše cesta vede, i když bych ještě před několika lety vůbec netipla, kde a jak nakonec skončím. Ale baví mě to. Baví nás to všechny. Jen kdyby nás ta současná doba stále nedoháněla a nehnala nás pořád někam utíkat. Ještě jsme se úplně nenaučili se z toho vymanit. Vše časem přijde.