Čas adventu a jeho svátky

Advent, Vánoce a čas po nich je tradicemi krásně a plně provoněn. Asi nejvíce ze všech možných tradic ve zbylém roce. Možná taky proto, že se na Vánoce peče tolik cukroví a ono opravdu a skutečně celým domem voní. V následujících řádcích se nebudu zabývat významem adventu, ale svátky, které během něho míjíme. Které významné osobnosti si během něho můžeme připomenout a jaké zvyklosti se k jejich oslavám spojují?  

Začneme ještě v listopadu, a to svatým Ondřejem 

 30. 11. – sv. Ondřej 

Víme, že advent je pohyblivý a nezačíná přímo na první prosincový den, ale mnohdy už v listopadu, a tento svátek tedy patří k jeho prvním. Bývá už takovou předzvěstí Vánoc. Protože je sv. Ondřej považován za patrona nevěst, chtěly si už nedočkavé mladé slečny trochu „zavěštit“ a poodhalit, odkud přijde jejich milý: věřily, že přijde odtud, odkud pes zaštěká.  

Třesu, třesu bez, 

ozvi se mi pes, 

kde můj milý dnes. 

 4. 12. – sv. Barbora

Dalším, a tedy prvním prosincovým, je svátek svaté Barbory. Barbora byla dcerou krutého otce, vychovávána v pohanské víře. Otec ji zavřel do věže, a když i přesto přestoupila na křesťanskou víru, sám jí setnul hlavu.  

Svátek se slavil již den před svatou Barborou, tedy 3. 12. To chodily zpravidla tři dívky, bíle oděny, s bílým závojem, rozpuštěnými vlasy a se zeleným věnečkem na hlavě (to vše značilo čistotu a nevinnost). Říkalo se jim „Barborky“ a nosily košíček s dobrotami.    

My tři Barborky jsme, 

z daleké země jdeme 

a dárky vám neseme. 

 

V den svátku se řežou větvičky ovocných stromů, nejčastěji třešní nebo višní, ale i větvičky zlatého deště. Větvičkám se říká „barborky“. Rozkvetlá barborka znamená štěstí, zdraví a zdar a zaschlé pravý opak. Navíc, pokud děvčatům vykvete do Štědrého dne, je to znamení, že se v dalším roce vdá (a ze které strany se objeví první květ, odtud ženich přijde). Děvčata se rozkvetlou haluzkou zdobila na půlnoční mši a při odchodu z kostela mohl přijít mládenec, větvičku vzít a tím veřejně vyjádřit svou náklonnost. Pro ostatní platí: kolikátý den od uříznutí barborka vykvete, v ten den každý měsíc bude mít štěstí.  

 6. 12. – sv. Mikuláš

V předvečer svátku svatého Mikuláše děti nedočkavě vyhlížejí známou trojici: Mikuláše s andělem a čertem. Postava Mikuláše je vzpomínkou na biskupa v Myře, který proslul svou štědrostí a pomocí lidem.  

Děti dnes očekávají to, jaké vylomeniny bude zase čert vyvádět, a přitom by to měl být Mikuláš, který by měl vyvolávat ne strach, ale spíše respekt a měl by děti pochválit za to, co se jim povedlo, a upozornit na jejich „prohřešky“. Anděl s čertem pouze symbolizují vyrovnanost mezi nebem a peklem, doplňují postavu Mikuláše.   

 Sláva buď Bohu našemu 

 i Mikuláši svatému  

a také svaté Barborce,  

ať nám naklade v komůrce! 

 7. 12. – sv. Ambrož

Méně známým svátkem je svátek svatého Ambrože. Tento biskup byl proti bohatství, které bylo podle něho zlo, a tím byl oblíbený mezi chudými. V tento den se obléká sv. Ambrož do dlouhé bílé košile, přes obličej závoj a na hlavě dlouhou do špičky stočenou černou čepici. S sebou nosí bílé koště, kterým prohání zlobivé děti kolem kostela. Během toho mu mimoděk vypadávají dobroty, které jsou ve skutečnosti pastí na zlobivce.  

 13. 12. – sv. Lucie

Posledním svátkem je svátek svaté Lucie. Lucie se nechtěla nikdy vdát, chtěla svůj život zasvětit Bohu a raději si vypíchla oči, aby se žádnému nelíbila. Svůj majetek rozdala chudým a potřebným.  

V podvečer se dívky oblékly do bílého plátna, tvář si často zabílily moukou, v rukách držely husí peroutku a takto převlečené „Lucky“ chodily po staveních, v rozích světnice vymetaly nemoci a zlé duchy. Chodily tiše, kde bylo uklizeno, tam hospodyni pochválily, kde byl nepořádek, naopak udělaly ještě větší. V tento den se také nesmělo příst.   

My, Lucie, Lucky, 

jdeme k vám, štěstí, 

zdraví přejeme vám. 

 

  Já pocházím z Valašska a plno těchto zvyků jsem zažila ve Valašském Muzeu v přírodě. Mimo něj ne. Moc mě ale láká tyto krásné zvyklosti obnovit, tak možná některý rok k vám Barborka nebo Lucka přijdou (letos mi to nevyšlo jen o fous 🙂 ). 

 

Zdroj – moudré knihy:

  • Tradiční český rok s ilustracemi od Josefa Lady (Květoslav Dufek a kol.),
  • Ten vánoční čas (Jiřina Rákosníková). 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *